Sinanpaşa

03 Sinanpaşa sitemize hoşgeldiniz.
Sitemize üye olmak için kayıt ol tuşuna basınız. Üyelik aktivasyonunuzu gerçekleştirmek için mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Üyelik işlemi gerçekleşirken açıklamaları lütfen dikkatli okuyunuz. aktivasyon için mail adresinize gönderilen yanlış linki tıklamayınız.

FORUMDA konu açmak isteyenler ilgiye uygun sayfada konu açabilir. Konu hakkında internet ortamına yüklenilen fotoğrafların url bağlantısını kullanarak fotoğraf paylaşabilinir. Bunların yanında video, anket vb gösterimler, yayınlar yapılabilinir.

Her Şey Güzel Sinanpaşa Bölgemizin Güzelliklerini Tanıtmak İçin....

Sinanpaşa Bölgemizin Sanal Vizyonu. Bölgesel Sinerjinin Güçlü Sesi. Tüm Hemşerilerimizin Sitesi.

Her yer dernek

Paylaş

Yasin_ERSÖZ
    Site Yetkilisi
    Site Yetkilisi

Her yer dernek

Mesaj tarafından Yasin_ERSÖZ Bir Cuma Şub. 13, 2009 2:49 am

Her yer dernek
    12.02.09 :
    Toplam dernek sayısı bakımından Türkiye’de 19. olan Afyonkarahisar’da yaklaşık 17 kişiden birisi dernek yetkilisi konumunda bulunuyor.

Derneklerin büyük çoğunluğunu cami yaptırma ve Kur’an kursu düzenleme gibi faaliyetler yürüten dernekler oluşturuyor.
    Aktif olarak bin 69 derneğin faaliyet gösterdiği Afyonkarahisar’da derneklerin geçen yıl gerçekleştirdiği etkinlik sayısı sadece 36.

Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin başında gelen dernek yapılanması Afyonkarahisar’da sayısal açıdan oldukça gelişmiş. Geçtiğimiz yılın verilerine göre Afyonkarahisar’daki bin 69 derneğin 460’ı merkezde faaliyet gösterirken 609 dernek ise ilçelerde varlığını sürdürüyor. Dernek sayısı bakımından Afyonkarahisar Türkiye’de 19. sırada.
    Her 17 kişiden birisinin dernek yöneticisi olduğu ilimizde 21 merkezde 34’ü ilçelerde olmak üzere toplam 55 dernek “kamu yararına çalışan dernek” statüsünde bulunuyor. Merkezde 120 adet yardım amaçlı dernek faaliyet gösterirken bu sayı ilçelerde 98.
    59 derneğin açıldığı 2008 yılında kapanan dernek sayısı ise 55. Geçtiğimiz yıl 90 dernek denetlenirken il genelinde bulunan derneklerin etkinlikleri ise sadece 36.
    Afyonkarahisar genelinde sayıları bin 69 olan derneklerin büyük çoğunluğu cami yaptırma ve Kur’an kursu düzenleme gibi faaliyetlerde bulunuyor.
    İl genelindeki derneklerin adlarına bakılarak yapılan incelemeye göre insan hakları kadın çocuk çevre ve yaşlılar gibi belli başlı sivil toplum alanları derneklerin amacının dışında bırakılmış gibi görünüyor.
    KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLER
    Türkiye genelinde şu anda faaliyet gösteren 436’sı dernek olmak üzere yaklaşık 650 kamu yararına çalışan kuruluş var.
    Kamu yararına çalışan dernek ya da vakıf statüsü kazanmak başta vergi kolaylığı olmak üzere bazı avantajlar sağlıyor. Kamu yararına çalışan kuruluşlara kamuya ve mazbut vakıflara ait arsa ve arazileri satın alma kolaylığı veriliyor.
    Türkiye’de tüm dernek ve vakıflar kurumlar vergisinden muaf ancak sivil toplum kuruşlarına ait iktisadi işletmeler kurumlar vergisi mükellefi. Kamu yararına çalışan vakıf ve derneklere daha çok alanda kolaylık sağlandığı kaydediliyor.
    DERNEKLERİN ÜLKE GENELİNDEKİ DAĞILIMI
    Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre derneklerin en çok İç Anadolu ve Marmara bölgesinde yoğunlaştığı görülüyor.
    Dernek fakiri iller ise Ardahan Şırnak Tunceli Kilis ve Hakkâri.

Türkiye’de bağış toplama noktasında sivil toplum kuruluşları arasında haksız bir rekabet ortamı yaratılıyor. Ekonomiye katkı sağlayan üçüncü sektör olarak nitelendirilen sivil toplum kuruluşları son dönemde şeffaflık tartışmalarının odağında yer alıyor. Sivil toplum kuruluşlarının büyük bir bölümü finansman sıkıntısı içinde kıvranırken yapılan bazı düzenlemelerle küçük bir bölümünün bağış toplama noktasında bazı avantajlara sahip olması sağlanıyor. Fakirlere yardım amacıyla “gıda bankacılığı” adı altındaki kuruluşlara yapılan bağışların tamamının gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilmesi bu tür kuruluşlara bağış toplama avantajı sağlıyor.
    -
    İzin almadan bağış toplayan dernekler
    Türkiye’de izin almadan yardım toplama yetkisi verilen vakıf ve kamu yararına çalışan kuruluşlardan bazıları şunlar:
    Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı BM Çocuklara Yardım Fonu Türkiye Milli Komitesi Derneği TEMA Vakfı Ankara Tıp Fakültesi Nöroşirurji Kliniğine Yardım Derneği Türk Hava Kurumu Türkiye Kas Hastalıkları Derneği İstanbul Kültür ve Sanat Derneği Eğitim Sağlık ve Kültür Derneği Omurilik Felçlileri Derneği Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Türkiye Diyanet Vakfı Türkiye Kızılay Derneği Kimse Yok Mu Derneği Türk Eğitim Vakfı ve Türk Eğitim Derneği. (Gazete 3)

Forum Saati Ptsi Şub. 20, 2017 7:49 pm